Dialekty Trznadla w Polsce about_us news tutorials links login

Krok 4: Jak nagrać piosenkę trznadla?

> Przejdź do następnego kroku (Zapisz dane i prześlij nagranie)

Trznadel jest gatunkiem osiadłym i śpiewa od wczesnej wiosny aż do późnego lata. W wielu regionach jest bardzo pospolity, chociaż alarmujące spadki liczebności są odnotowywane w niektórych regionach Europy włączając Wielką Brytanię. Kiedy już znajdziesz śpiewającego trznadla, nagranie go jest bardzo łatwe. Jeśli potrafisz zidentyfikować gatunek po prostu podążaj za poniższymi poleceniami.

1. Długość nagrania

Spróbuj nagrać wiele piosenek naraz, przynajmniej dwadzieścia, jeśli to możliwe. Niektóre samce trznadla niespodziewanie kończą swoją piosenkę, a to właśnie jej koniec jest niezbędny dla identyfikacji dialektu. Generalnie nagranie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Jeśli już znasz dobrze śpiew trznadla i masz dużo czasu, poczekaj aż wyraźnie usłyszysz cechę charakterystyczną dialektu na końcu kompletnej piosenki.

2. Informacje do zanotowania

Kiedy jesteś w terenie, zapisuj wszystkie niezbędne informacje: data i godzina nagrania, najbliższe otoczenie, typ siedliska, odległość od ptaka i jeśli to możliwe, koordynaty GPS. Bez tych danych nagranie jest znacznie mniej wartościowe! Najlepszym rozwiązaniem jest nagranie wszystkich tych informacji na początku lub końcu ścieżki nagraniowej. Dane i nagranie w ten sposób są połączone i nikt przez przypadek ich nie pomyli.

3. Liczba samców

Zwykle każdy samiec śpiewa jednym dialektem (chociaż sporadycznie słyszano śpiewaków przełączających się pomiędzy dwoma dialektami), ale w twoim regionie może występować więcej dialektów. Dlatego nagraj tyle ptaków, ile to możliwe. Najlepiej nagrać każdego osobnika tylko raz, by zminimalizować ryzyko pomieszania nagrań – lepsze jest jedno długie nagranie każdego samca niż kilka krótszych.

4. Wybór miejsca nagrania

Samce trznadli używają swojej piosenki by bronić terytoriów, co oznacza, że praktycznie zawsze będziesz słyszał tego samego osobnika w danym miejscu. Dlatego też najlepiej nagrywaj w odpowiedniej odległości (przynajmniej kilkaset metrów) od poprzedniego punktu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się i skontaktuj się z nami:
trznadeldialekty@gmail.com@gmail.com.


> Przejdź do następnego kroku (Zapisz dane i prześlij nagranie)